hotele, hotele biznesowe, spa, noclegi

Hotel, Hotele Biznesowe, Spa, Noclegi, Kraków - Najlepsze Oferty:

Hotel Wit-Stwosz Kraków

Miejscowość: Kraków
Adres: Mikołajska 28

Region: Małopolska

Kategoria: Hotel 3*; Biznes;
Województwo: Małopolskie

 

 

Femmalium MED SPA Kraków - ihotele24 - znajdź hotel lub spa Kraków

Miejscowość: Kraków
Adres: Poznańska 8

Region: małopolska;

Kategoria: Biznes; SPA;
Województwo: małopolskie

 

 

Kraków dzisiaj, czyli tradycja i nowoczesność


Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski(po stołecznej Warszawie) a zarazem jeden z najważniejszych i najbardziej malowniczych ośrodków miejskich w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez wiele stuleci Kraków był oficjalną stolicą Polski, tracąc ten status dopiero w szesnastym wieku na rzecz Warszawy. Obecnie Kraków jest unikatową na skalę całej Europy mieszanką tradycji, która została tutaj zachowana w stanie niemal nietkniętym przez ząb czasu, z nowoczesnością. Z jednej strony, Kraków to Sukiennice, Rynek Mariacki i Zamek Wawelski. To urokliwe uliczki zabytkowego Starego Miasta, klimatyczne kawiarenki, elitarne ksiągarnie i antykwariaty. To także dynamiczny ośrodek akademicki i naukowy, miejsce w którym mieszka i pracuje wielu wybitnych filozofów, naukowców, muzyków i pisarzy. Nie bez przesady Kraków jest nazywany kulturalną stolicą Polski. To także miasto teatrów i wspaniałych bibliotek, aby wymienić tylko Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy czy Bibliotekę Jagiellońską. W Krakowie wydawane są liczne prestiżowe czasopisma i periodyki, z "Tygodnikiem Powszechnym" na czele. Miasto jest opiewane w wielu utworach współczesnych artystów, chociazby wybitnego prozaika Jerzego Pilcha czy muzyka i kompozytora Grzegorza Turnaua. Jednak to czarowne, zabytkowe oblicze Krakowa stanowi tylko jedną ze stron medalu. Jeśli spojrzeć na stolicę regionu małopololskiego z innej strony, to zobaczymy dynamiczną, europejską metropolię znajdującą się w fazie niezwykle dynamicznego rozwoju. Liczba inwestycji na terenie Krakowa jest z roku na rok coraz większa, przybywa miejsc pracy oraz siedzib wielkich zagranicznych korporacji.  Według raportu inwestycyjnego Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ (UNCTAD) z 2011 roku Kraków jest najlepszym miejscem na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. W roku 2012 stolica Małopolski znalazła się również na sporządzonej przez Economist Intelligence Unit prestiżowej liście 120 najbardziej atrakcyjnych biznesowo miast świata Według brytyjskiego think tank Globalization and World Cities (GaWC), Kraków jest obecnie miastem o statusie globalnej metropolii biznesowej. Ba terenie Krakowa funkcjonują między innymi Krakowski Park Technologiczny oraz Węzeł Wiedzy i Innowacji EIT w Krakowie. Aby dopełnić obrazu sytuacji, trzeba wspomniec również o lotnisku w Balicach, które jest drugim pod względem ilości obsługiwalnych połączeń portem lotniczym w skali całej Polski. Już niedługo Port Lotniczy Balice będzie obsługiwał również połączenia trankontynentalne.

Turystyka

Ze względu na dużą ilość zabytków, piękne stare miasto oraz znakomitą infrastrukturę hotelową Kraków stanowi również niezwykle atrakcyjny ośrodek turystyczny. Kolejnym czynnikiem przesądzającym o walorach turystycznych Krakowa jest pobliże Tatr oraz głównego tatrzańskiego kurortu, czyli Zakopanego. Kraków obok czeskiej Pragi to pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej, które zostało uznane za jedną z Europejskich Stolic Kultury. Stolica Województwa Małopolskiego zyskała również prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO. W roku 2007 amerykańska agencja Orbitz uznała Kraków za jedno z najmodniejszych miast świata. Co roku przez Kraków przewija się niemal 10 milionów turystów. Znakomitą większość z nich przyciąga Stare Miasto, z jego klimatem, licznymi zabytkami oraz wieloma znakomitymi kawiarniami i pubami. W roku 2015 Kraków zdobył kolejne prestiżowe wyróżnienie związane z turystyką: tym razem była to nagroda Zoover Award dla najlepszego europejskiego miasta dla turystów. Jednocześnie Kraków to ważny ośrodek turystyki religijnej i pielgrzymkowej, a także tak zwanej turystyki kongresowej( w roku 2010 w Krakowie zostało zorganizowanych ponad 7 tysięcy konferencji, co stanowi niemal połowę tego rodzaju wydarzeń w skali całego kraju).

Jeszcze do niedawna, kraków cieszył się popularnością jako ośrodek turystyczny przede wszystkim wśród obcokrajowców. Polacy częściej wybierali kurorty nadmorskie lub Zakopane. Jednak od pewnego czasu sytuacja zaczęła się zmieniać: obecnie coraz więcej rodaków decyduje się na wyjazdy turystyczne do Krakowa, traktując go jako bazę wypadową do pobliskich kurortów górskich a także niedalekiej Pragi. Kraków już teraz jest najlepiej skomunikowanym pod względem kolejowym miastem w Polsce, a liczba połączeń zarówno kolejowych, jak i autobusowych wciąż rośnie, obejmując również miejscowości zagraniczne. Od niedawna Kraków jest skomunikowany szybkim połączeniem kolejowym(pendolino) z Warszawą oraz Gdańskiem.

Dziś Kraków to znany i niezwykle licznie odwiedzany ośrodek turystyczny z ogromną bazą noclegową. Niejeden Hotel, pensjonaty, prywatne apartamenty w Krakowie sprawiają, że każdy znajdzie tu nocleg dopasowany do swoich potrzeb. Natomiast urok miasta, baza gastronomiczna oraz przede wszystkim niesamowite zabytki sprawią, że pobyt w Krakowie będzie zapamiętany na długo i wyjedziemy z tego miasta w pełni usatysfakcjonowani.

Najważniejsze atrakcje Krakowa

Są miejsca, których przebywając w Krakowie po prostu nie można nie odwiedzić. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy wymienić tutaj Zamek Królewski na Wawelu, a także Stare Miasto, które od 1978 znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Będąc w Krakowie nie można również pominąć muzeów, teatrów i filharmonii, które posiadają rangę europejską. Są to przede wszystkim: Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Opera Krakowska, Teatr im. J. Słowackiego a także filharmonia im. Karola Szymanowskiego. Na terenie Krakowa odbywają się również liczne imprezy artystyczne. Warto wspomnieć również o Galerii Krakowskiej, która jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polska >> Małopolskie >> Hotele Kraków