10 ciekawostek o województwie podlaskim 2022

10 ciekawostek o województwie podlaskim

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej części Polski. Przez jego środek przepływa rzeka Narew. Stolicą województwa podlaskiego jest Białystok. Jak pokazują dane statystyczne, województwo zamieszkuje znacznie ponad milion mieszkańców. Podlaskie istnieje oficjalnie od 1999 roku, kiedy powstało po połączeniu trzech, nie istniejących już od tego momentu województw – białostockiego, łomżyńskiego oraz suwalskiego. Podlasie z całą pewnością zachwyca piękną przyrodą, jeziorami i tak dobrze znanym obszarem Zielonych Płuc Polski. Ale czy jest coś co może zaskoczyć nawet rdzennych mieszkańców tego województwa? Być może tak. Oto lista najbardziej zaskakujących faktów dotyczących województwa podlaskiego.
1. Województwo podlaskie jest najbardziej zróżnicowane w skali całego kraju pod względem kulturowym i etnicznym. Jak mówią nieoficjalne dane żyje około 48 tysięcy Białorusinów, 6 tysięcy Litwinów, około pół tysiąca Tatarów oraz wiele osób innych wyznań i narodowości.
2. Na Podlasiu zamieszkuje najwięcej w skali kraju wyznawców religii prawosławnej.
3. Najwyższy punkt województwa liczy sobie 298 m n. p.m. – jest to samy szczyt Rowelskiej Góry.
4. Pentowo, to wioska bocianów. Tylko tam istnieje specjalnie wybudowane i przygotowane dla tych ptaków gniazdo.
5. Według wielu danych statystycznych na Podlasie corocznie przylatuje znacznie więcej bocianów niż do pozostałych województw.
6. Polski biegun zimna to miejscowość Wiżajny, leżąca około 30 km od Suwałk.
7. Najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańcza znajduje się na Suwalszczyźnie.
8. Województwo podlaskie to skarbnica natury. Tylko tu znajdują się aż cztery parki narodowe, w tym jeden największy i jeden najstarszy w Polsce. Są to: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy.
9. Najstarsza stadnina koni, zajmująca się hodowlą koni arabskich założona została i do dnia dzisiejszego funkcjonuje na Podlasiu.
10. Góra Grabarka to najsłynniejsze w kraju miejsce kultu dla wyznawców prawosławia. Na górze znajduje się już ponad 7000 krzyży, a corocznie przybywają nowe.

7 komentarzy

  1. Fajna lista ciekawostek. Chciałbym, aby ktoś stworzył taką listę o historycznych miejscach warszawy. Miłego i pozdrawiam.

  2. Fantastyczna alternatywa na spędzenie wolnego czasu. Zamiast leżeć z pilotem przed TV polecam wycieczkę do Białegostoku i okolic – gwarantowana satysfakcja!

  3. Mam rodzinę w województwie podlaskim i obserwuję jak potrafią wykorzystać ten niezwykły punkt na mapie Polski. Wycieczki rowerowe są u nich organizowane niemal w każdy wolny weekend. Pod wieloma względami fantastyczny rejon.

  4. Podróżowanie jest nie tylko sposobem na spędzenie urlopu. Dla wielu ludzi podróżowanie jest pasją wypełniającą większość ich życia. Zazwyczaj planując podróż zastanawiamy się, jaki nocleg wybrać.

  5. Dolny Śląsk, niesamowicie piękny rejon, z ogromną ilością zabytków oraz miejsc zapierających dech w piersiach. Prócz tego może się pochwalić wyśmienitą kuchnią. Kuchnia dolnego śląska jest ciekawa, ponieważ możemy w niej poczuć smaki różnych kuchni- czeskiej, niemieckiej, polskiej, ale także kresowej. Zobaczmy jakie są dania dolnego śląska oraz które z nich swoim smakiem mogą nas zafascynować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code