Faktoring w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Faktoring w Polsce – co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na wielkość, zasoby i kapitał firmy, wiąże się z wymianą handlową, która opiera się na płatnościach, zapewniających płynność finansową. Mimo, iż schemat wydaje się być bardzo prosty – klient decyduje się na zakup produktu lub usługi i płaci za nie wyznaczoną kwotę – to rzeczywistość transakcji nie zawsze jest taka jasna.

Zaległości kontrahentów są nie tylko problemem windykacyjnym firmy, ale przede wszystkim zaburzają jej proces funkcjonowania na rynku. Czym jest faktoring i jak pomaga przedsiębiorstwom w odzyskiwaniu należności dłużników?

Faktoring – co to takiego?

Faktoring jest coraz popularniejszą usługą finansową, która polega na sfinansowaniu kredytu kupieckiego. Usługa pozwala na zachowaniu płynności finansowej firmy, która udziela usługi i przyspiesza otrzymanie należnej zapłaty, korzystając z oferty faktora. Faktor nabywa krótkoterminową i nieprzeterminowaną wierzytelność pieniężną, podczas gdy faktorant może cieszyć się płynnością finansową.

Jak działa faktoring?

Schemat działania faktoringu zaczyna się od faktora, czyli banku lub innej instytucji, która zajmuje się tą branżą. Wskazany podmiot, na zlecenie faktoranta, czyli podmiotu, który zwraca się do faktora z prośbą o pomoc, wykupuje faktury, które nie zostały opłacone drogą odroczonego trybu zapłaty i na własną rękę zajmuje się odzyskaniem pieniędzy od dłużnika, oraz prowadzeniem rachunku faktoranta. Faktor za świadczone usługi pobiera wynagrodzenie, najczęściej w postaci prowizji.

Dla kogo przeznaczony jest faktoring?

Popularne formy faktoringu pozwalają na dopasowanie ofert do wielu typów prowadzonej działalności, która takiej pomocy potrzebuje. Sięgają po nią głównie przedsiębiorcy, którzy w strukturze swoich firm nie mają wyodrębnionego działu windykacji, a księgowość prowadzona jest na zasadzie outsourcingu. Samodzielne egzekwowanie należności od swoich kontrahentów wymaga umiejętności i czasu, a ten, w dewizie firmy, jest przeznaczony do bieżących procesów prac.

Wszyscy jednak przedsiębiorcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na nieterminowe otrzymywanie zapłaty, ponieważ płynność finansowa uzależnia kolejne etapy rozwoju firmy, mogą skorzystać z pomocy banków lub niezależnych instytucji, które oferują różne kategorie faktoringu.

Najpopularniejsze rodzaje faktoringu w Polsce

 • Faktoring pełny – to przejęcie całej odpowiedzialności za nieopłacone faktury przez bank lub niezależną instytucję. W chwili przekazania dokumentów księgowych faktorowi, przedsiębiorca otrzymuje pieniądze, a reprezentant (faktor) uczestniczy w dalszym procesie regulacji należności, w tym działaniach windykacyjnych. Kontrahent jest poinformowany o zmianach w pośrednictwie finansów.
 • Faktoring niepełny jest postępowaniem regresowym, ponieważ faktorant otrzymuje od faktora wynagrodzenie za brak opłaconych faktur od kontrahenta, ale jest zobligowany do oddania pełnej kwoty i sam musi dopilnować, aby należności zostały opłacone.
 • Faktoring mieszany posiada w sobie elementy dwóch, opisanych wcześniej kategorii. Najczęściej pojawiającym się schematem współpracy podmiotów jest ustalenie limitu niewypłacalności. Oznacza to, że w umowie zawieranej przez faktora i faktoranta, ustalona zostaje wysokość limitu do poziomu której, za wierzytelności odpowiada bank, a powyżej przedsiębiorstwo. Kwota stanowi więc granicę, wyznaczającą faktoring pełny i niepełny.

Na podstawie przedstawionych cech, jakimi odznaczają się popularne formy faktoringu w Polsce, można wnioskować, że usługa proponowana przez banki lub niezależne instytucje może być porównana do udzielenia pożyczki konsumenckiej, która może zapewnić płynność finansową podmiotom, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Przedsiębiorstwa, które wśród swoich struktur nie mają wyodrębnionych działów windykacyjnych, mogą posiłkować się wiedzą i doświadczeniem specjalistów, którzy potrafią szybko i konsekwentnie doprowadzić do pełnych finalizacji transakcji handlowych. Kategorie faktoringu zaś pomagają w wyborze takich rozwiązań, które będą pomyślne dla obu stron.

8 komentarzy

 1. Poprawa płynności finansowej jest możliwa również dzięki usłudze faktoringu. I choć ta oferta nie dotarła jeszcze do wielu firm, warto być otwartym na usługi faktoringowe. Porównanie ofert w instytucjach finansowych i bankowych pozwoli dostosować warunki do swoich potrzeb. Ważne, że są takie możliwości na rynku.

 2. Jeśli doświadczeni specjaliści biorą w swoje ręce wierzytelności danej firmy jest to dodatkowa wartość dodana dla faktoranta. A przy tym naprawa płynności gwarantowana!

 3. Wiele firm korzystających z usług faktoringu ceni sobie wsparcie zarówno finansowe jak i operacyjne. Korzyści jest dużo więcej, kiedy właściciel firmy koncentruje się na prowadzeniu new bussinesu a kwestie płatności i kontaktu z odbiorcami pozostają po stronie kompetentnych ludzi!

 4. Mało popularny faktoring odwrotny zdobywa uznanie u wielu przedsiębiorców. Ciekawa usługa pozwalająca odroczyć płatność, którą mamy u dostawcy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta z tej usługi z uwagi na brak wiedzy o jej istnieniu. A warto warto!!!

 5. Nie każda firma spełnia warunki do otrzymania oferty faktoringowej. Analogicznie jest z uzyskaniem kredytu. Lecz aby rozwijać się, utrzymać płynność finansową dla wielu przedsiębiorców jest to ogromna szansa. Rodzaj branży ma również znaczenie, ale to należy pozostawić do oceny specjalistom.

 6. W kwestii zaś muzeów, to zdecydowanie warto wybrać się do słynnego Muzeum Powstania Warszawskiego oraz do interaktywnego Muzeum Chopina. Warto również wjechać na taras widokowy na Pałacu Kultury i Nauki. Co jest również szczególnie istotne to fakt, że Warszawa ma bardzo wiele znakomitych teatrów, operę czy innych miejsc, gdzie można ciekawie spędzić wieczór.

 7. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań, zdobywających uznanie zwłaszcza w niewielkich łazienkach są parawany nawannowe. Dobrze wykonany parawan do wanny sprawia, że jej wnętrze nabiera ciekawego charakteru, a aranżacja nie wygląda jak mała i tania łazienka, a przestronne i bogate wnętrze. Dobrze zatem wykorzystać parawany nawannowe w swoich wnętrzach, decydując się na to ciekawe oraz bardzo funkcjonalne rozwiązanie o bardzo wielu zastosowaniach.

 8. Na początku marca przyszło kolejne uderzenie: giełdy zaczęły spadać a gospodarka włoska wstrzymała oddech. Nie minął tydzień, a w obawie przed powtórzeniem włoskiego scenariusza, kolejne państwa europejskie zaczęły wprowadzać ograniczenia zgromadzeń i ruchów ludności. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie pracy zdalnej. Część rodziców musi zająć się dziećmi, które z powodu zamkniętych szkół zostają w domu. Powoli przyzwyczajamy się, że każdy dzień przynosi nowe obostrzenia i ryzyko zachwiania gospodarką. Jak zatem w tych niepewnych czasach prowadzić biznes?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code